Kredyty, Pożyczki, Lokaty

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

O powyżej 10 proc. może zwiększyć się zdolność finansowa użytkownika, jeżeli zrezygnuje z karty płatniczej z limitem 10 tys. zł. Sposobów na uzyskanie lepszej kwoty kredytu hipotecznego jest więcej.

 Optymalna suma 30-letniego długu w złotych, jaką banki użyczą trzyosobowej rodzinie o zarobkach 6 tys. zł netto, obniżyła sie z 510 do 480 tys. zł, czyli o niemal 6 proc. To konsekwencja wejścia w życie zmienionej rekomendacji S, która nakazuje bankom sumowanie spłaty kredytu przez 25 lat nawet, jeśli istniał on dłużej i dokładne zwracanie uwagi na obniżenie dochodów interesanta, gdy ten przejdzie na emeryturę. W przypadku długów pieniężnych jest jeszcze gorzej, wydatne limity w dostępie do opłacania w euro (frank szwajcarski faktycznie przepadł już z polskiego życie) spowodowały, że zdolność kredytowa w/w rodziny obniżyła sie o 30 proc. – z 435, 5 do 302 tys. zł.

W boju z malejącą możliwością kredytową interesanci nie są bezradni jest, bowiem parę sztuczek, których użycie może ocalić im skórę. Pierwszym i najmniej utrudniającym życie sposobem jest zlikwidowanie kart kredytowych i zadłużenia (debetu) w koncie. Nawet, jeśli spłacamy kartę symetrycznie lub kredytu nie używamy, zmniejsza on naszą możliwość kredytową. Usunięcie karty płatniczej z pułapem 10 tys. zł znaczy dla rodziny 2+1 o zarobkach 6 tys. zł netto postęp zdolności o 60 tys. zł (w PKO BP), a zlikwidowanie kredytu na koncie na kwotę 5 tys. zł to zadłużenie podwyższy nawet o 20 tys. zł (w Banku Pekao). Powinno się też skontrolować domowe pieniądze i wyszukać jakieś spłacane długi ratalne. Być może do spłacenia telewizora czy lodówki zostało kilka rat i oddanie całości nie będzie wielkim problemem, a 200 zł miesięcznej raty takiego debetu podwyższy kompetencję kredytową rodziny nawet o 30 tys. zł (w mBanku, MultiBanku i Pekao).

Innym efektywnym fortelem polepszenia możliwości kredytowej jest sięgnięcie do pomocy bliskich i dodanie kolejnego kredytobiorcy. Może to być któreś z rodziców, rodzeństwa itd. Dzięki temu możliwość może zwiększyć się znacznie, w zależności od wielkości zarobków nowego kredytobiorcy. Należy jednak zwracać uwagę na jego wiek. Banki żądają, by najstarszy kredytobiorca w momencie krańcowej spłaty długu nie miał więcej niż 70 lat (od tej zasady są naturalnie ustępstwa).

Ze względu na kolejne reguły sprawdzania możliwości płatniczej wprowadzone przez rekomendację S, zniweczylibyśmy pewną opcję powiększania możliwości płatniczej. Rezultatu nie podnosi już przedłużanie czasu spłaty, bo możliwość i tak kalkulowana jest na optymalnie na 25 lat. Odpada, więc wybieranie 40- czy nawet 50-letniego długu tylko, dlatego aby w ogóle go uzyskać. Naturalnie, banki w dalszym ciągu oferują kredyty na dłuższy czas, niemniej jednak przy obliczaniu możliwości biorą pod uwagę je optymalne 25 lat.

 

Każdy bank wg autorskich reguł kalkuluje możliwość kredytową i wszelkie zadłużenia, możliwe jej obniżki, należy o tym pamiętać i nie załamywać się brakiem możliwości w jednej czy dwóch firmach. Wskazane jest też poszukać banku, który w obliczaniach bierze pod uwagę inne źródła dochodu takie jak na przykład umowa o dzieło czy premie.

 

Wyszukiwarka